NUMERUS

GPS4pl

Zobacz także
Przykładowe zrzuty ekranu
Wykonane testy dokładnościowe
Instrukcja obsługi programu - plik pdf, 389 kb
Jaki sprzęt PPC?
Zewnętrzny moduł GPS na kabelku USB do laptopa

Program ma największą użyteczność we współpracy z chipsetem SiRF Star III. Będzie działał również z innymi modułami, ale z oczywistych względów nie można wówczas korzystać z opcji ich konfiguracji. Program umożliwia rejestrację do 1000 nowych punktów w trakcie jednej sesji pomiarowej lub wczytanie do pamięci celów nawigacji zapisanych w plikach zewnętrznych. Liczba plików nie jest ograniczona, a każdy z nich może zawierać do 1000 punktów .
Program oferuje wszystkie podstawowe układy współrzędnych płaskich stosowanych w krajowej geodezji i na mapach topograficznych:

Znaczna część z tych układów posiada po kilka stref odwzorowawczych, więc de facto do wyboru jest aż kilkanaście układów współrzędnych.

Obok kwestii poprawności algorytmicznej samego programu specjalną troskę włożono w zapewnienie jak najlepszej dokładności pomiaru GPS. Wykonane testy dokładnościowe programu wykazały jego dużą użyteczność praktyczną.

Funkcje programu

UWAGA. Przed rejestracją programu wersja demo nie pozwala na zaczytanie współrzędnych punktu, ani na wprowadzenie współrzędnych "z palca", co uniemożliwia przetestowanie programu w funkcji odszukiwania punktu o zadanych współrzędnych. Można jednak przetestować tę przydatną funkcję przy pomocy punktu, który wcześniej pomierzono programem:
- pomierz współrzędne dowolnego punktu opcją "Dodaj punkt z GPS" - zostanie on dopisany do pamięci,
- odejdź na pewną odległość od miejsca pomiaru,
- pokaż listę punktów - przycisk "Punkty",
- wybierz z listy żądany punkt do odszukania i wciśnij przycisk "Nawiguj",
- zacznij się poruszać, a program będzie kierował Cię do celu.

Warunkiem nawigacji jest, żeby moduł GPS miał wyłączoną funkcję Static Navigation. Przeczytaj w dokumentacji programu co to jest i jak można tę funkcję wyłączyć.

Na skutek sugestii zgłaszanych przez niektórych internautów wykonano również kompilację programu, który może być zainstalowany na zwykłym laptopie z systemem Windows. Aczkolwiek w opinii autora wykorzystanie laptopa w charakterze sprzętu mobilnego jest dość kontrowersyjne, ale prawdopodobnie w pewnych zastosowaniach specjalnych może to być jakaś alternatywa dla Pocket PC. Przykładem jest korzystanie z GPS-u w samochodzie, gdzie umieszczenie laptopa nie sprawia większych kłopotów. Zwolennicy takiego rozwiązania zapewne sugerowali się minimalizacją kosztów - laptop jest sprzętem dość powszechnym, będącym w posiadaniu wielu osób. Wystarczy wyposażyć go w relatywnie tani odbiornik GPS na kabelku USB i usyskujemy nowe zastosowania dla komputera.
W celu minimalizacji prac programistycznych wersja laptopowa ma identyczny interfejs użytkownika jak wersja pocketowa i zdajemy sobie sprawę, że nie jest on wygodny. Jest to jednak swojego rodzaju eksperyment, który być może będzie inspiracją do opracowania wersji dedykowanej specjalnie dla laptopów.

Copyright© NUMERUS Wiesław Kozakiewicz www.numerus.net.pl